Egy foglalkozás, amely segít elgondolkozni a demokrácián! Egy rövid időre vezetői és felelős szerepbe helyez, sőt betekintő tapasztalatot ad abba az élménybe, milyen is lehet a patkónál ülni a parlamentben. Az izgalmas foglalkozást a SzínMűVeletek hozta el az Ódry Színpadon, Demokratikus játszótér néven.

Parlament szimulátor, politikai játszóház, demokratikus játszótér. Az alkotók ezekkel a szavakkal írják le a 120 perces foglalkozást, amely egy pillanatra nem áll meg, és tempójával kellő feszültséget generál olyan kérdések megvitatásához, amely a való életben is fontosak, és a válaszuk egyáltalán nem magától értetődőek.
Némi bemelegítés után a játszók pártot alapíthatnak, és adott értékek mentén ki kell alakítaniuk egy törvényjavaslatot egy adott politikai kérdésben. Miután a csoporton belül konszenzusra jutnak, a különböző pártok vita elé állnak: ahogy a való életben, szigorú időkorlátok és vitázási rend mellett kell álláspontjaikat megvédeni. A vita után, lehetőség van esetleges koalíciók kialakítására, míg legvégül szavazásra kerül sor. Ekkor döntés születik, melyik törvényjavaslatot fogadja el a parlament. Ezáltal pedig a csoport meghatározza a fiktív világ jövőjét!
Mi is az a SzínMűVeletek?
2014-ben indult el drámainstruktori képzés a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, ahol az első évfolyam 2015-ben létrehozta a SzínMűVeletek színházi nevelési műhelyét. Itt a drámainstruktor osztályok mutatják be drámajátékos foglalkozásaikat, és az Ódry Színpadon futó előadásokhoz készített színházi nevelési programjaikat.
A játék nagyon izgalmas volt: bár szűknek tűnik egy ilyen játékhoz a két óra, mégis a tempó kellemes feszültsége elvitte az esetleges komolytalanságok élét. Politikáról ma Magyarországon értelmesen beszélgetni nagyon nehéz. A játék és a felkészült trénerek azonban hihetetlen ügyességgel oldják fel az akadályokat. Ráadásul a játék során nemcsak beszélünk a demokráciáról, hanem egy fiktív világban gyakoroljuk is azt. Simán előkerülnek azok a kérdések, hogy mitől lesz a demokrácia a demokrácia, vagy hogy a nyugati civilizáció legelterjedtebb államformája hogyan is működik.

Fotó: Éder Veronika - SzínMűVeletek Facebook
A legjobb az egészben az volt, hogy nem voltak rossz válaszok. Sokkal fontosabb volt az alkalom során, hogy elgondolkozzunk a demokrácián, és annak működésén, mint sem az, hogy helyes megfejtést adjunk. Egy ízig-vérig ítélkezésmentes (de nem értékmentes) foglalkozás ez, ahol végre lehetett a politikáról gondolkodni, beszélni, mindenféle értelmetlen acsarkodás nélkül. Kellően de nem túlzóan volt provokatív, és még egy kis önelemzéssel remek önreflexiós terület is volt, hisz a szabályozott vita rendszer mindenkiből mást hozott elő.
Nagyon ajánlom a SzínMűVeletek foglalkozásait, mindenképpen nézzétek meg az elérhető nyitott alkalmaikat a facebook oldalukon!
További információk:
A foglalkozást vezették:
Magasi Dalma, Milovits Hanna, Kabdebon Dominik, Csernai Mihály, Antal Bálint
Elérhetőségek:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal