A zene már önmagában is művészet, sok dalszövegíró pedig irodalmi szintű és mélyen elgondolkodtató tartalommal tölti meg alkotásait. Nem ritka azonban, hogy valódi írók munkáiból merítenek, hidat képezve így igencsak különböző stílusú és gondolkodású korok között.
Mai repertoárunkban a teljesség igénye nélkül láthattok erre példákat.
1. Led Zeppelin - Battle of Evermore
A zenekar negyedik albumán hallhatjuk ezt az akusztikus gitárral és mandolinnal játszott csodát, amiről úgy tartják, J.R.R. Tolkien A Gyűrűk Ura c. történetének harmadik kötete ihletett. A szövegben fellelhetők utalások Galadriel Úrnőre, Frodóra, a "Prince of Peace" pedig Aragornt jelöli. Hangulatában mindenképp hozza a katarzist közvetlenül megelőző feszültséget, és a könyvben oly sokszor érezhető reménnyel teliséget még a legnagyobb vész közepette is.
2. Alan Parsons Project- The Raven
A brit duó egy teljes albumot szentelt Edgar Allan Poe, a detektívregények "atyjának" és misztikus történetek írójának tiszteletére Tales of Mystery and Imagination címmel. Az 1976-os lemezen olyan átdolgozott Poe műveket is hallhatunk , mint a Dream Within a Dream, The Cask of Amontillado, The Raven, illetve a The Fall of the House of Usher, ami egy öt részre tagolt instrumentális darab.
3. Arkham Witch - The Lord Of R'lyeh
A 2008-ban alakult, ma is aktív brit banda legtöbb dala H.P. Lovecraft (Necronomicon, Cthulhu hívása) és R.E. Howard (Conan, a barbár, Solomon Kane) munkásságát idézi. Ezért szövegét tekintve többnyire okkult és sötét, zeneileg azonban egészen kellemes és pörgős, ahogy az alábbi videón is hallható. Testvérzenekara, a The Lamp Of Thoth hasonló stílusú dalokkal a mai napig szórakoztatja a nagyérdeműt.
4. Anthrax - Breathing Lightning
A legendás "Nagy Thrash Négyes" egyike, az Anthrax 2016-os For All Kings lemezén felcsendülő nóta Stephen King Setét Tornya alapján készült, de a banda már korábban is kifejezte rajongását az író iránt az Among The Living és az A Skeleton in the Closet dalával.
5. Joe Satriani - Surfing With The Alien
A képregények szuperhősei számos zenekart megihlettek, például az imént emlegetett Anthraxot, a Megadeth-t, vagy a Ramonest - hogy csak a kedvenceim említsem. Satrianit pedig az Ezüst Utazó, aminek adaptációja a Surfing With The Alien címet viseli, és egyben a lemez címadója is. A Marvel jóváhagyása által még a borító is a '82-es képregényből kölcsönzött. Sajnos az egyik alkotót, John Byrne-t erről elfelejtették megkérdezni, amit azóta is sérelmez. A szám mindenesetre klassz. Élvezzétek!
Nektek melyik a kedvenc hasonló témájú zenétek most? Kommentben írjátok meg!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
camell · http://indafoto.hu/camell 2017.08.01. 09:33:47
makinen 2017.08.07. 13:52:56
Mike Oldfield: The Songs of Distant Earth (A távoli Föld dalai) című albuma, amelyet Arthur C. Clarke azonos című regénye ihletett. Megrázó és furcsa élmény lesz azok számára, akiknek Oldfield egyenlő a "Moonlight Shadow"-val...
vimeo.com/124810448
Trombitás Réka 2017.09.27. 11:08:28
Trombitás Réka 2017.09.27. 11:20:20
Iron Maidenék is szeretnek az irodalomból meríteni, ott van még a To Tame a Land (Dűne), vagy a Murders in the Rue Morgue (Poe), csak hogy kettőt említsek még.